reklama

Prečo politici potrebujú lykožrúta

V priebehu posledných dní vyšli v STV, SME a Hospodárskych novinách tri podstatné materiály. Zapadajú do seba ako kamienky mozaiky. Pred očami nám prebieha scenár, akoby okopírovaný z kšeftu tisícročia – veľkej privatizácie v 90-tych rokoch. Namiesto privatizovaného priemyslu si dosaďte najväčší surovinový zdroj Slovenska – lesy a drevo v nich. Namiesto šírenia nacionalizmu je tu strašenie lykožrútom a požiarmi. Hŕstka víťazov a masa ošklbaných zostávajú nezmenené. Rovnaká je aj značka politickej strany, ktorá úspešne zrealizovala kšeft druhého tisícročia a zatiaľ sa jej darí aj v kšefte tisícročia tretieho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)
Minister pôdohospodárstva Jureňa: Mimoriadna situácia si žiada mimoriadne opatrenia.
Minister pôdohospodárstva Jureňa: Mimoriadna situácia si žiada mimoriadne opatrenia. (zdroj: koláž: autorka neznáma)

Zhrnuté do šiestich viet:

Štátne lesy predávajú drevo nápadne lacno

Štátne lesy sú ovládané politickými stranami

Lacné drevo kupujú firmy, prepojené na politické strany

Kalamita umožňuje ťažiť v rezerváciách

Kalamita umožňuje obchádzať výberové konania

Politici financujú propagandu o lykožrútovej kalamite


Kamienok prvý: Štátne lesy predávajú drevo nápadne lacno
(Relácia O Tichej potichu, Reportéri, STV 1, 18.9.2007, reportérka Lýdia Kokavcová)

Podľa relácie, odvysielanej v STV, Štátne lesy TANAPu predávajú drevo, vyťažené v Tichej a Kôprovej doline, za cenu okolo 200 Sk za meter kubický. Obchodník s drevom priamo na mieste odhadol cenu minimálne na 600 Sk, a to aj po odpočítaní všetkých nákladov. Na jednej strane doliny, ktorá patrí štátu, predávajú štátne lesy TANAPu kubík dreva za dve stovky. Na druhej strane doliny, ktorá patrí urbáru, odhadol iný znalec cenu dreva na 1 850 Sk za kubík.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kamienok druhý: Štátne lesy sú ovládané politickými stranami
(Článok Politický biznis s drevom, Hospodárske noviny, 24.9.2007, autor Vladimír Turanský)

Podľa článku v Hospodárskych novinách pri delení rezortov po posledných parlamentných voľbách pripadli štátne lesy strane ĽS - HZDS. Táto strana dosadila svojich ľudí od pozície ministra pôdohospodárstva Jureňu až po menežment jednotlivých lesných závodov.
Lesné závody dostali príkazom, s kým budú štátne lesy obchodovať - inými slovami, kto môže a kto nemôže odkupovať drevo za nápadne nízke ceny.

Kamienok tretí: Lacné drevo kupujú firmy, prepojené na politické strany
(Článok Politický biznis s drevom, Hospodárske noviny, 24.9.2007, autor Vladimír Turanský)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Citát z článku: „Vedenie lesov a lesné závody to dostali príkazom. O tom sa nediskutovalo," tvrdí lesník, ktorý si neželá byť menovaný. Určilo sa im, "koľko sa ktorej firme pridelí z ročného objemu ťažby, kto personálne obsadí lesné závody, ktorá firma a koľko zabezpečí pre podnik služieb, lebo mnohé práce zabezpečujú dodávateľsky. Strany kontrolujú aj obchodnú činnosť, nasadili tam svoje firmy," uviedol lesník."

Kamienok štvrtý: Kalamita umožňuje ťažiť v rezerváciách
(Relácia O Tichej potichu, Reportéri, STV 1, 18.9.2007, reportérka Lýdia Kokavcová)

Podľa menežmentu štátnych lesov sa drevo (ktoré neskôr predávali za dvesto korún) v našich prírodných rezerváciách neťažilo. To sa len motorovými pílami uvoľňovali cesty pre požiarne vozidlá, a harvestormi robili opatrenia proti lykožrútovej kalamite.
Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u: "Nevykonávala sa žiadna ťažba v tejto lokalite. Na základe opatrenia Hasičského a záchranného zboru sme vykonávali prerezávanie, uvoľňovanie lesných ciest."
Magdaléna Králová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva SR: "Bolo to hlavne preto, aby sa minimalizoval škodlivý vplyv podkôrneho hmyzu, aby jednoducho tento podkôrny hmyz nemohol naďalej poškodzovať porasty, ktoré ešte boli zdravé, ešte neboli zničené veternou kalamitou."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kamienok piaty: Kalamita umožňuje obchádzať výberové konania
(Relácia O Tichej potichu, Reportéri, STV 1, 18.9.2007, reportérka Lýdia Kokavcová)

Za normálnych podmienok by štátne lesy nemohli vyťažené drevo predávať za ľubovoľné ceny, museli by robiť výberové konania. Ale ako stále opakuje minister Jureňa - mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia.

Magdaléna Králová, hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva SR: "V takýchto prípadoch má obhospodarovateľ lesa automaticky povinnosť vykonať automaticky opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu, v tomto prípade lykožrúta, na ďalšie porasty, takže výberové konanie v tomto prípade nebolo potrebné vypísať."

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Kamienok šiesty: Politici financujú propagandu o lykožrútovej kalamite
(Článok Izák si kúpil diskusiu v STV, SME, 19.9.2007, autorka Andrea Hajdúchová)

Verejnoprávna STV odvysielala dokumentárny film o lykožrútovej hrozbe a následnú televíznu diskusiu. Obe relácie boli hrubo jednostranné, bez názorových oponentov. Materiály boli zafinancované z Envirofondu - teda peňazí Ministerstva životného prostredia. Hovorca ministerstva Peter Višváder to zdôvodnil tým, že „ministerstvo má povinnosť informovať o celoslovenských kalamitách, ktoré ohrozujú životné prostredie".

Mozaika začína byť čitateľná

Masovým rozšírením lykožrúta smrekového sa príroda vysporadúva s nerovnovážnym stavom - so smrečinami na nevhodných pôdach. Dnešná kalamita je dôsledkom rozhodnutí minulej generácie politikov, realizovaných minulou generáciou lesníkov. Choré smrekové monokultúry nedokážu odolávať súčasným globálnym klimatickým zmenám.
Nápadne sa to podobá hospodárskej kalamite osemdesiatych rokov - kríze socializmu. Chorá, znárodnená a centrálne riadená ekonomika nedokázala odolávať globálnym zmenám, ktoré priniesla informačná a technologická revolúcia.
Prevod znárodneného majetku do rúk hŕstky privatizérov (spravidla „bývalých" súdruhov) uľahčila nacionalistická propaganda v období delenia republiky. Aby nás nepohltili zahraniční vykorisťovatelia, dali sme rodinné striebro za korunu našim „poctivým podnikateľom - mečiarovcom".
Teraz, aby celé Slovensko nepohltil lykožrút, odstraňujeme ochranu prírodných rezervácií, a vyťažené drevo pod cenou predávame firmám prepojeným na politické strany.


Dnes sú už známe mená ľudí, ktorí rozprávkovo zbohatli na veľkej privatizácii hospodárstva. Mená ľudí, ktorí sa chystajú rozprávkovo zbohatnúť na veľkej privatizácii štátnych lesov, zatiaľ nahlas nezazneli.

Juraj Smatana

Juraj Smatana

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stredoškolský učiteľ, miestny poslanec, protikorupčný aktivista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáBanujteLopatou

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu