reklama

Je Ficovým vzorom iba Jánošík?

V tejto krajine začína ísť o ústavné práva, štátna moc systematicky pracuje na oslabení občianskej spoločnosti. Občianska spoločnosť stojí na tom, že kontrolu moci vykonáva hustá sieť organizácií: nielen opozičné strany, ale aj tretí sektor, čiže slobodne organizovaní občania, a nezávislé médiá. Súčasná slovenská vláda vykonáva podobné kroky, akými získal kontrolu nad mimovládkami a médiami ruský prezident Putin.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu

Zásah prvý: mimovládneorganizácie

V júni 2007 minister Jureňaoznačil niektoré občianske združenia za platenýchkomparzistov, a štátny tajomník Jaduš naznačil, žesú zmanipulovanými vykonávateľmi cudzíchzáujmov.

V decembri 2007 zverejnilo ministerstvovnútra návrh zákona o spolkoch , ktoréhoprijatie by znamenalo preregistráciu, čiže povinnúzmenu stanov všetkých občianskych združení. Mali bysa zmeniť na spolky, ktoré môžu pôsobiť lenmedzi svojimi členmi. Ak sa doteraz Aliancia Fair-play venovalapresadzovaniu protikorupčných opatrení, po novom bymusela presvedčiť úplatných politikov, aby sa staličlenmi spolku na ich nápravu. Keby protikorupčníaktivisti kritizovali aj iných politikov, ministerstvo bymohlo ich Alianciu zrušiť, lebo sa dopustili činnosti, ktorúim zmenený zákon o spolkoch nepovoľuje. Tento zásahpocítia aj občania, ktorí sa nikdy nechceli ťahať zaprsty s politikmi a úradmi. Charitatívne združeniebude môcť pomáhať iba tým bezdomovcom aleboopusteným deťom, ktorí predtým vypísaliprihlášku a zaplatili členské. V režime prísnejštátnej kontroly, pod hrozbou likvidácie a pokuty zaneprerobenie stanov, alebo nedodanie auditu a výročnýchspráv sa ocitnú aj materské centrá,rybárske zväzy či telovýchovné jednoty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zásah druhý: nezávislé médiá

V týchto dňoch sa hovorkyňapredsedu vlády Glendová vyjadrila , že nebude reagovaťna otázky „protivládneho" denníka SME,hovorca ministra životného prostredia Višváderpovedal, že nebude poskytovať informácie denníkuPravda, a prezident Gašparovič 5. januára 2008 vyhlásil,že vláda a parlament by mali mať svoje vlastné médiá ,lebo súčasné médiá na vládehľadajú len to zlé. Podporil tiež plánpremiéra Fica dosadiť do rád STV a Slovenskéhorozhlasu zástupcov koalície.

V príprave je návrhmediálneho zákona. Keď koalícia ovládneaj Radu pre vysielanie a retransmisiu, bude môcť vypínaťa likvidovať aj súkromné médiá, akskonštatuje, že porušili zmenený zákon o médiách.Tento zásah pocítia aj občania, ktorínepovažujú súčasnú vládu za horšiu,než bola tá predchádzajúca. Z médiísa na nich bude valiť len bezduchá zábava, kritickýnázor budú nachádzať čoraz ťažšie, a zatakýto systém si ešte budú musieť platiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ústavné právo naslobodu združovania a ústavné právo na sloboduprejavu v tejto krajine sú v ohrození.

Juraj Smatana

Juraj Smatana

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stredoškolský učiteľ, miestny poslanec, protikorupčný aktivista. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáBanujteLopatou

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu