Je Ficovým vzorom iba Jánošík?

Autor: Juraj Smatana | 6.1.2008 o 15:08 | Karma článku: 16,48 | Prečítané:  4595x

V tejto krajine začína ísť o ústavné práva, štátna moc systematicky pracuje na oslabení občianskej spoločnosti. Občianska spoločnosť stojí na tom, že kontrolu moci vykonáva hustá sieť organizácií: nielen opozičné strany, ale aj tretí sektor, čiže slobodne organizovaní občania, a nezávislé médiá. Súčasná slovenská vláda vykonáva podobné kroky, akými získal kontrolu nad mimovládkami a médiami ruský prezident Putin.

Zásah prvý: mimovládne organizácie

V júni 2007 minister Jureňa označil niektoré občianske združenia za platených komparzistov, a štátny tajomník Jaduš naznačil, že sú zmanipulovanými vykonávateľmi cudzích záujmov.

V decembri 2007 zverejnilo ministerstvo vnútra návrh zákona o spolkoch , ktorého prijatie by znamenalo preregistráciu, čiže povinnú zmenu stanov všetkých občianskych združení. Mali by sa zmeniť na spolky, ktoré môžu pôsobiť len medzi svojimi členmi. Ak sa doteraz Aliancia Fair-play venovala presadzovaniu protikorupčných opatrení, po novom by musela presvedčiť úplatných politikov, aby sa stali členmi spolku na ich nápravu. Keby protikorupční aktivisti kritizovali aj iných politikov, ministerstvo by mohlo ich Alianciu zrušiť, lebo sa dopustili činnosti, ktorú im zmenený zákon o spolkoch nepovoľuje. Tento zásah pocítia aj občania, ktorí sa nikdy nechceli ťahať za prsty s politikmi a úradmi. Charitatívne združenie bude môcť pomáhať iba tým bezdomovcom alebo opusteným deťom, ktorí predtým vypísali prihlášku a zaplatili členské. V režime prísnej štátnej kontroly, pod hrozbou likvidácie a pokuty za neprerobenie stanov, alebo nedodanie auditu a výročných správ sa ocitnú aj materské centrá, rybárske zväzy či telovýchovné jednoty.

Zásah druhý: nezávislé médiá

V týchto dňoch sa hovorkyňa predsedu vlády Glendová vyjadrila , že nebude reagovať na otázky „protivládneho" denníka SME, hovorca ministra životného prostredia Višváder povedal, že nebude poskytovať informácie denníku Pravda, a prezident Gašparovič 5. januára 2008 vyhlásil, že vláda a parlament by mali mať svoje vlastné médiá , lebo súčasné médiá na vláde hľadajú len to zlé. Podporil tiež plán premiéra Fica dosadiť do rád STV a Slovenského rozhlasu zástupcov koalície.

V príprave je návrh mediálneho zákona. Keď koalícia ovládne aj Radu pre vysielanie a retransmisiu, bude môcť vypínať a likvidovať aj súkromné médiá, ak skonštatuje, že porušili zmenený zákon o médiách. Tento zásah pocítia aj občania, ktorí nepovažujú súčasnú vládu za horšiu, než bola tá predchádzajúca. Z médií sa na nich bude valiť len bezduchá zábava, kritický názor budú nachádzať čoraz ťažšie, a za takýto systém si ešte budú musieť platiť.

Ústavné právo na slobodu združovania a ústavné právo na slobodu prejavu v tejto krajine sú v ohrození.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?