Zastaví minister vnútra pranie špinavých peňazí?

Autor: Juraj Smatana | 11.1.2008 o 0:31 | Karma článku: 8,47 | Prečítané:  2363x

Bratislava, 11. január 2009. Minister vnútra Kaňilák dnes predložil návrh zákona, ktorý má zvýšiť transparentnosť slovenských úradov, samospráv a štátnych podnikov a vniesť poriadok do ich prebyrokratizovaného a korupčného prostredia. Všetkým štátnym i samosprávnym zamestnancom skončia pracovné zmluvy na dobu neurčitú a zmenia sa iba na dohody o vykonaní práce. Úradník, ktorý takúto dohodu odmietne podpísať, sa ocitne automaticky vo výpovednej lehote. Poslanci, štátni a samosprávni zamestnanci budú občanom predkladať výročnú správu, ktorá bude obsahovať zoznam pracovných úloh a stav ich plnenia.

Účtovníctvo každej samosprávnej, rozpočtovej i príspevkovej organizácie bude on-line prístupné na internete a bude podliehať aj pravidelnému finančnému auditu. Audit budú vykonávať komisie, zložené z odborných audítorov a vylosovaných občianskych overovateľov. V prípade, že audítorské komisie skonštatujú, že úrad neplní úlohy, na ktoré bol zriadený, alebo je prevádzka úradu neefektívna, budú môcť rozhodnúť o jeho zrušení. Šéfovia úradov až po úroveň vedúcich oddelení budú vedení vo verejne prístupnom registri, včítane ich domácich adries. V prípade nedodržania akéhokoľvek zákona budú pokutovaní sumou rovnajúcou sa dvojnásobku premrhaných verejných zdrojov.

Proti návrhu zákona okamžite vystúpili dve stavovské organizácie: Združenie mestských a obecných oligarchov a Konfederácia politických nominantov. Upozorňujú ministra na zrejmý rozpor takéhoto zákona s ich záujmami i so záujmami politických strán, ktoré ich do funkcií dosadili, a žiadajú ministra Trebora Kaňiláka o okamžité stiahnutie návrhu zákona. "Mnohé prvky tohto zákona, napríklad internetizácia štátnej správy a najímanie úradníkov na dohody o vykonaní práce akoby boli okopírované z reforiem, ktoré pred niekoľkými rokmi prijali na Novom Zélande! Ich dopad bol priam drvivý: prudko poklesol počet úradníkov, zredukované boli štátne výdavky, čo sa prejavilo dokonca výrazným znížením daní! Chce snáď minister vnútra naznačiť, že našim vzorom nie je Rusko, ale Nový Zéland?" - uvádza sa v tlačovej správe ZMOO.

Hovorca ministerstva vnútra Erik Tumáš označil reakciu úradníkov za precitlivelú až hysterickú. „Klopú na otvorené dvere. Predložený zákon je len návrh, a prizývame ich ku konštruktívnej spolupráci na jeho zlepšení. Ministerstvu ide len o to, aby sa v úradoch konečne urobil poriadok. Ani predseda vlády presne nevie, koľko úradníkov na Slovensku máme. Mnohé oddelenia sú doslova mŕtve, nevykonávajú žiadnu zmysluplnú činnosť. Neexistuje dokonca ani fungujúci register, podobný obchodnému registru, kde by si mohol občan vyhľadať všetky úrady s menami zodpovedných pracovníkov. Predložením zákona plníme tiež požiadavky EÚ na posilnenie opatrení proti terorizmu a organizovanému zločinu. Úrady môžu totiž veľmi ľahko slúžiť na prepieranie špinavých, teda z nespravodlivých daní získaných peňazí. Za mnohými politickými stranami sú mafiánske skupiny, častokrát zahraničné. Strany potom - namiesto verejnoprospešnej činnosti - prostredníctvom svojich nominantov vytláčajú verejné zdroje do súkromných rúk. Formy sú rôzne. Neprimerané mzdy, odmeny, trináste platy, pre štát nevýhodné predaje majetku, netransparentné obstarávanie, precenené zákazky. V prospech takejto nekalej činnosti sú nominanti strán dokonca schopní aj zmeniť legislatívu!" Na priamu otázku nášho redaktora, či vie uviesť konkrétne príklady takýchto strán, samospráv, politikov alebo úradníkov, hovorca Tumáš odpovedal, že zoznam je príliš rozsiahly a každý deň pribúdajú nové prípady.

P.S. Politikom a úradníkom, ktorí by sa týmto textom cítili dotknutí, dávam možnosť uverejniť svoju reakciu v rovnakom rozsahu a na tom istom mieste.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?