Najsilnejšia politická strana? Poľovníci!

Autor: Juraj Smatana | 30.4.2008 o 18:55 | Karma článku: 14,11 | Prečítané:  5234x

Majú prezidenta, jedného z troch predsedov vládnych strán, a desiatky poslancov v parlamente. Ministerstvo pôdohospodárstva je vyzdobené trofejami ako poľovnícka chata. Ovládli aj ministerstvo životného prostredia - hovorca MŽP s plným propagandistickým nasadením obhajuje odstrely chránených živočíchov. Patrí medzi nich neznámy, ale vysoký počet primátorov a starostov. Politika sa u nás stále nerobí na golfovom ihrisku, ale skôr na poľovačke. Poľovník je dokonca aj predseda Strany zelených. Policajti občas zadržia aj nejakého toho sudcu okresného súdu s nelegálne držanou guľovnicou. Občas sa ututle nejaký ten bezdôvodne zastrelený pobehujúci pes. Akú šancu na schválenie asi majú zákony, ktoré by sa snažili toto krvavé hobby obmedziť?

FOTO: Prevzaté z blogu http://jurajlukac.blog.sme.sk/c/129184/Kusok-stastia.htmlFOTO: Prevzaté z blogu http://jurajlukac.blog.sme.sk/c/129184/Kusok-stastia.html

Samozrejme, poľovníci si uvedomujú svoj dlhodobo pošramotený imidž. Radi vystupujú ako ochrancovia Červenej čiapočky pred dravým vlkom, záchrancovia turistov pred zúrivým medveďom. Tento obraz však obstojí len pred malými deťmi (mimochodom, „dobrí ujovia poľovníci" chodia aj na besedy do materských škôlok, vedeli ste o tom?). Pretože racionálne uvažujúci turista alebo horský cyklista sa zamyslí: aká je asi šanca, že ma napadne vlk alebo medveď, v porovnaní s tým, že ma omylom postrelí poľovník?

Jedna strana rovnice sa dá naplniť ľahko. Na Slovensku žije okolo 200* vlkov, počet zabitých ľudí - 0, slovom nula. Medveďov je u nás povedzme 500*, počet zabitých ľudí za posledných 100 rokov - opäť 0.

Druhá strana rovnice sa napĺňa oveľa ťažšie. Počet poľovníkov je známy, poľovnícky zväz má 55 000 členov. Z tohto údaja však nevyčítame, koľkým z nich je milší pohľad na živé ako na dobre trafené zviera, a do lesa si namiesto pušky radšej berú fotoaparát. A počet ľudí ročne zabitých poľovníckou zbraňou je dokonale utajený údaj. Štatistický úrad a polícia pravidelne informujú o počtoch zranených a zabitých v dôsledku automobilizmu, ale porovnateľný údaj o zastrelených sa utopí niekde v položke zabitých a zavraždených. Tajomné číslo sa nedozvieme ani od Slovenského poľovníckeho zväzu, hoci ho nepochybne poznajú.

Spýtajme sa teda Google. Keď zadáme reťazec „poľovník zastrelil" , vyvalí sa na nás niečo neuveriteľné. Poľovník zastrelil:

 • milenku aj seba

 • nelegálne medveďa

 • svojho kolegu

 • býka v domení, že je to srnec

 • dvoch chránených rysov

 • manželku.

 

Skúsme pomery v bratskej Českej republike. „Myslivec zastřelil" :

 • pastierskeho psa

 • namiesto kanca muža

 • sibírskeho huskyho

 • iného poľovníka

 • chráneného rysa ostrovida

 • svojho kolegu

Samozrejme, médiá určite neprinesú správu o tom, že poľovníkovi sa podarilo legálne zastreliť bažanta v bažantnici. Takže pohľad cez internetový vyhľadávač je silne skreslený v neprospech poľovníkov. Šlo mi len o dôkaz, že je neskonale pravdepodobnejšie, že vás v lese omylom zastrelí poľovník, než že vás zabije vlk alebo medveď.

Obraz poľovníka ako ochrancu pred dravými šelmami teda veľmi neobstojí. V posledných rokoch sme však svedkami budovania nového obrazu: poľovník ako ochranca prírody. Nie je to len obľúbené seno, v pote tváre vynášané na poľovníckych chrbtoch, bez ktorého by srnky neprežili tuhú zimu. Tuhých zím je čoraz menej, a verejnosť je čoraz vzdelanejšia v ekológii a ekonomike, a tak si kladie otázky: „Nie sú tie nežné srnky trochu premnožené, keď si v lese nevedia samé nájsť dostatok potravy? A nevytvárajú tento stav premnoženia ujovia poľovníci naschvál, aby zas potom mohli chrániť prírodu tým, že budú odstreľovať premnožené srnky? A nestrašia nás ujovia poľovníci medveďmi aj preto, lebo taká výnimka na odstrel chráneného medveďa môže znamenať aj príjem rádovo stotisícov korún, od zahraničného trofejného lovca?"

Poľovnícka lobby je nepochybne vplyvná a dobre zorganizovaná. Jej úzko skupinové záujmy dokáže prevážiť len koordinovaná verejnosť, ochrancovia prírody, ktorých hlas počuť v poslednej dobe čoraz silnejšie. Ak ich chcete podporiť - hoci len v záujme vytvorenia zdravej rovnováhy medzi „strieľať" a „nestrieľať" - pripíšte svoj hlas na podporu hromadnej pripomienky k aktuálnemu návrhu zákona o poľovníctve. Hromadná pripomienka je na stránke http://www.ekoforum.sk/peticia/polovnictvo/

Ak sa našich hlasov zozbiera do dnešnej polnoci aspoň 500, ministerstvo pôdohospodárstva bude musieť prerokovať výhrady k predkladanému návrhu poľovného zákona so splnomocnenými zástupcami verejnosti.

 

* presné čísla o počte vlkov a medveďov nevedia ani tí, ktorí tvrdia, že treba odstreliť 50% medveďov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.


Už ste čítali?