Ftáčnik, Vášáryová, Budaj a TA3

Autor: Juraj Smatana | 25.11.2010 o 2:21 | (upravené 25.11.2010 o 2:32) Karma článku: 18,03 | Prečítané:  6022x

Včera bola na TA3 beseda s tromi najsilnejšími kandidátmi na post bratislavského primátora: Milanom Ftáčnikom, Magdou Vášáryovou a Jánom Budajom. V istej chvíli moderátor Bielik položil každému z nich „otázku na telo". Ftáčnika sa spýtal na jeho dlhoročné členstvo v KSČ. Vášáryovej na jej údajný podpis Anticharty. A Budaja sa spýtal, ako to bolo s jeho záznamom v registri agentov ŠtB.

Milan Ftáčnik odpovedal, že vstúpil do komunistickej strany, aby tam bolo viac slušných ľudí. Magda Vášáryová poprela, že by podpísala Antichartu, a doplnila, že nie zo statočnosti, ale preto, lebo práve hrala v Rimavskej Sobote. Ján Budaj spomenul nový publikovaný výskum v archívoch Ústavu pamäti národa, ktorý dokazuje, že agentom nebol, naopak, komunisti ho evidovali ako nepriateľskú osobu.

Zdá sa vám, že je všetko v najlepšom poriadku a moderátor použil na všetkých kandidátov „rovnaký meter"?

Tak si skúste predstaviť, že ste boli cez vojnu partizánom. Odmietli ste kolaborovať s režimom, odišli ste do hôr a spolu s priateľmi ste bojovali, mrzli, hladovali, boli zajatý, väznený v koncentráku a postrelený pri pokuse o útek.

Dvadsať rokov po vojne vás pozvú na besedu. Vedľa vás sedí gardista a herečka. Gardistu sa spýtajú, prečo vstúpil do gardy. On odpovie, že preto, lebo chcel pomôcť dobrej veci a chcel zvýšiť percento slušných ľudí v protipartizánskych jednotkách. Herečky sa spýtajú, či je pravda, že recitovala fašistické básne. Ona odpovie, že nerecitovala, lebo ju nezavolali. Úprimne prizná, že keby zavolali, nemala by v tej dobe odvahu odmietnuť. A čo sa spýtajú vás? Že prečo ste sa rozhodli ísť do hôr, klásť odpor, hoci ste tým riskovali svoj život aj život svojej rodiny? Nie. Vám položia otázku: Hovorí sa o vás, že ste luhár. Je to pravda, že ste uviedli nepravdivé údaje vyšetrovateľovi gestapa?

Poznámka pre neinformovaných, mladých alebo zábudlivých: Za 21 rokov Ján Budaj veľakrát v médiách vysvetlil, že eštebákom klamal, a záväzok podpísal, aby mu vrátili pas. Za 21 rokov nikto nevytiahol ukradnutý Budajov zväzok, aby ho ním kompromitoval - ani v čase, kedy bol jedným z hlavných aktérov protimečiarovskej SDK. Za 21 rokov sa nenašiel eštebák, ktorý by povedal, že Ján Budaj pre nich pracoval. Za 21 rokov sa nenašiel jediný disident, ktorý by spochybnil priebeh a význam Budajových akcií proti komunistickému režimu. Naopak, historici našli mnoho dokumentov dokazujúcich, že ŠtB považovala Budaja za jednu z najnebezpečnejších nepriateľských osôb.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šitie bez umŕtvenia či facka. Pôrody sprevádza aj násilie, tvrdia aktivistky

Prednostovia pôrodnickych kliník násilie na rodičkách odmietajú.

KOMENTÁRE

Kotleba. Chlap, ktorý postavil Slovensko do pozoru

Zaprášený a vyblednutý strašiak v poli nás zmobilizoval.


Už ste čítali?