Ftáčnik, Vášáryová, Budaj a TA3

Autor: Juraj Smatana | 25.11.2010 o 2:21 | (upravené 25.11.2010 o 2:32) Karma článku: 18,03 | Prečítané:  6079x

Včera bola na TA3 beseda s tromi najsilnejšími kandidátmi na post bratislavského primátora: Milanom Ftáčnikom, Magdou Vášáryovou a Jánom Budajom. V istej chvíli moderátor Bielik položil každému z nich „otázku na telo". Ftáčnika sa spýtal na jeho dlhoročné členstvo v KSČ. Vášáryovej na jej údajný podpis Anticharty. A Budaja sa spýtal, ako to bolo s jeho záznamom v registri agentov ŠtB.

Milan Ftáčnik odpovedal, že vstúpil do komunistickej strany, aby tam bolo viac slušných ľudí. Magda Vášáryová poprela, že by podpísala Antichartu, a doplnila, že nie zo statočnosti, ale preto, lebo práve hrala v Rimavskej Sobote. Ján Budaj spomenul nový publikovaný výskum v archívoch Ústavu pamäti národa, ktorý dokazuje, že agentom nebol, naopak, komunisti ho evidovali ako nepriateľskú osobu.

Zdá sa vám, že je všetko v najlepšom poriadku a moderátor použil na všetkých kandidátov „rovnaký meter"?

Tak si skúste predstaviť, že ste boli cez vojnu partizánom. Odmietli ste kolaborovať s režimom, odišli ste do hôr a spolu s priateľmi ste bojovali, mrzli, hladovali, boli zajatý, väznený v koncentráku a postrelený pri pokuse o útek.

Dvadsať rokov po vojne vás pozvú na besedu. Vedľa vás sedí gardista a herečka. Gardistu sa spýtajú, prečo vstúpil do gardy. On odpovie, že preto, lebo chcel pomôcť dobrej veci a chcel zvýšiť percento slušných ľudí v protipartizánskych jednotkách. Herečky sa spýtajú, či je pravda, že recitovala fašistické básne. Ona odpovie, že nerecitovala, lebo ju nezavolali. Úprimne prizná, že keby zavolali, nemala by v tej dobe odvahu odmietnuť. A čo sa spýtajú vás? Že prečo ste sa rozhodli ísť do hôr, klásť odpor, hoci ste tým riskovali svoj život aj život svojej rodiny? Nie. Vám položia otázku: Hovorí sa o vás, že ste luhár. Je to pravda, že ste uviedli nepravdivé údaje vyšetrovateľovi gestapa?

Poznámka pre neinformovaných, mladých alebo zábudlivých: Za 21 rokov Ján Budaj veľakrát v médiách vysvetlil, že eštebákom klamal, a záväzok podpísal, aby mu vrátili pas. Za 21 rokov nikto nevytiahol ukradnutý Budajov zväzok, aby ho ním kompromitoval - ani v čase, kedy bol jedným z hlavných aktérov protimečiarovskej SDK. Za 21 rokov sa nenašiel eštebák, ktorý by povedal, že Ján Budaj pre nich pracoval. Za 21 rokov sa nenašiel jediný disident, ktorý by spochybnil priebeh a význam Budajových akcií proti komunistickému režimu. Naopak, historici našli mnoho dokumentov dokazujúcich, že ŠtB považovala Budaja za jednu z najnebezpečnejších nepriateľských osôb.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?